ÇİMENTO, SERAMİK VE CAM İHRACATINDA GÖRÜNTÜ NEGATİFE DÖNÜYOR

Çimento, seramik ve cam sektörlerinin ihracatında son dönemlerde az da olsa bir düşüş yaşanıyor. İstatistiklere göre Türkiye’nin toplam ihracatı bir önceki yıla göre belirli oranda azalmış durumda.

Çimento, cam, seramik-1

Çimento, Seramik, Cam ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin (ÇCSİB) açıkladığı rakamlara göre bu ürünlerde Türkiye’nin toplam ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine nazaran %2 oranında azalmış durumda. Buna göre Ocak 2014 ihracatı 248 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. ÇCSİB’ye bağlı firmaların çimento ihracatı miktar olarak %16, değer olarak ise %20 oranında azaldı. Seramik ihracatında miktar olarak %16 düşüş yaşanırken değer olarak %13’lük artış yaşandı. Cam sektöründeki ihracat ise miktar bazında %15, değer bazında da %24 artış gösterdi. Genel toplama bakıldığında geçtiğimiz yıl içerisinde ÇCSİB üyelerinin ihracatı değer bazında %1 artışla 3 milyar 358 milyon dolara ulaşırken miktar bazında %7 azalarak 16,7 milyon ton seviyesinde kaldı.

Seramik üreticileri Ocak 2014’te 158 bin tonluk satışla 90 milyon dolarlık gelir elde ettiler. En çok ürün satışı Almanya, İngiltere, İsrail, Irak, Fransa ve ABD’ye yapıldı.

Çimento, cam, sermaik-3

Cam üreticileri 45 bin tonluk satışla 68 milyon dolarlık kazanç elde ettiler. En yüksek miktarda ihracat Almanya, İtalya, İngiltere, Azerbaycan-Nahçıvan ve Bulgaristan’a yapıldı.

Çimento üreticileri ise Ocak 2014 içerisinde 852 bin tonluk satış yaparak 49 milyon dolarlık gelir elde ettiler. Bu dönemde en çok ürün Libya, Irak, İsrail, Ekvator Ginesi ve Gana’ya satıldı.

ÇCSİB’in Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özinönü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, dünya ekonomisinde yaşanan sorunların ihracatı olumsuz etkilediğini belirterek, “ABD ve AB ülkeleri başta olmak üzere büyük pazarlardaki görece iyileşmeler ihracat artışına yönelik umutlarımızı artırıyor” şeklinde konuştu.


Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailbufferDiggflattrRedditStumbleUpontumblr