DOĞAL TAŞ SEKTÖRÜNDE DAYANIŞMA ZAMANI

EMİB Başkanı Arslan Osman Erdinç, son yasal düzenlemelerden kaynaklanan sorunların aşılması için TÜMMER ile ortak hareket edilmesi gerektiğini ve bu amaçla TÜMMER Başkanı Raif Türk’ü ziyaret ettiğini söyledi. Görüşme sonunda iki örgüt işbirliği yapma kararı aldı.

Doğal taş-1

Türkiye Mermer Doğal Taş ve Makineleri Üreticileri Birliği (TÜMMER) ile Türkiye’de doğal taş üretiminin ve ihracatının önemli kısmını kayıt altına alan Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) doğal taş sektöründeki sorunların çözümü için işbirliği yapma kararı aldılar.

Doğal taş-2

EMİB Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Osman Erdinç yayınladığı açıklamada Türk doğal taş sektöründe maden izinlerinin 16 Haziran 2012 tarih ve 2012/15 sayılı Başbakanlık Genelgesiyle Başbakanlık uhdesine alındığını ve bunun da yeni üretim alanlarının açılmasında sorunlar yarattığını belirtti. Madencilik sektörünün 2023 yılı için belirlediği hedefleri gerçekleştirebilmesinin yeni ocakların açılmasına bağlı olduğunu ifade eden Arslan Osman Erdinç, konuyu görüşmek üzere TÜMMER Yönetim Kurulu Başkanı Raif Türk’ü beraberindeki bir heyetle ziyaret ettiğini ve yaptıkları toplantıda ilerisi için ortak hareket etme kararı aldıklarını söyledi. EMİB Başkanı Erdinç, “Genelgeden kaynaklanan olumsuzlukların ortadan kalkması için eski uygulamalara dönülmesi sektörün üretim ve ihracat hedeflerinin gerçekleştirilmesi açısından önem arz etmektedir. TÜMMER ile bu sorunun çözümü için işbirliği yapma kararı aldık” diyerek bundan sonra TÜMMER yönetimi ile koordineli bir şekilde hareket edeceklerini kamuoyuna duyurdu.


Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailbufferDiggflattrRedditStumbleUpontumblr