Doğaltaş Pazarlama Takımı, Brezilya’ya taş satmaya gidiyor

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği, Ekonomi Bakanlığı’nın “2010/8 Sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesine İlişkin Tebliğ”i kapsamında Doğal Taş Pazarlama Takımını hayata geçiriyor. Türk doğal taş sektörünün küresel pazarda rekabet gücünü arttırmayı ve firma sahiplerinin ürün ve hizmet kalitelerini geliştirmeyi amaçlayan İMİB, 16-22 Şubat 2014 tarihinde URGE Projesi kapsamında ilk yurtdışı faaliyetini gerçekleştirmek üzere 10 firma ile Brezilya’ya gidiyor.

Türk doğal taşı markasını yaratmak ve bu marka ile tüm dünyaya ihracat yapabilmek için pek çok projeye imza atan İMİB, Ekonomi Bakanlığı’nın Sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (URGE) desteği kapsamında “Doğal Taş Pazarlama Takımı”nı da hayata geçiriyor. Doğal taş sektöründe faaliyet gösteren firmaların ihracat kapasitelerini geliştirmek, yeni pazarlara açılımlarını sağlamak amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında ilk yurt dışı organizasyonu 10 doğal taş firmasının katılımıyla Brezilya’da gerçekleşecek.

urge-brezilya-heyeti

Doğal Taş Pazarlama Takımı, ilk olarak 17 Şubat 2014 tarihinde Brezilya’nın Sao Paulo şehrinde alıcı firmalarla bir araya gelerek ikili iş görüşmelerinde bulunma fırsatı yakalayacak. Aynı program çerçevesinde, 18-21 Şubat 2014 tarihleri arasında ise Espirito Santo eyaletinin Vitoria şehrinde düzenlenecek olan 2014 Vitoria Doğal Taş Fuarı’na pazarlama takımı ile milli katılım gerçekleştirilecek. Ayrıca firmaların Brezilya doğal taş pazarını yakından tanıması amacıyla fabrika ve ocak gezileri de düzenlenecek.

HasanCanCoker_IMIBYonetimKuruluBaskani“Doğal Taş Pazarlama Takımı” projesi kapsamında İMİB tarafından 22 Şubat 2013 tarihinde gerçekleştirilen ilk çalıştayda firma ihtiyaç analizleri yapıldı. 17 Mayıs’taki ikinci çalıştayda ise doğal taş sektörünün fırsatları, tehditleri, güçlü ve zayıf yanları firmaların katılımıyla enteraktif bir şekilde tartışılarak, ticaret heyetleri ve fuar ziyaretleri ile ilgili sektör temsilcileriyle fikir alışverişinde bulunuldu. Ayrıca URGE Projesi’nin bir parçası olarak doğal taş sektöründe faaliyet gösteren firmalara “Pazarlama Karar Alanları ve Planlama” ve “Maliyet Düşürme ve Verimlilik Arttırma Teknikleri” konulu iki eğitim de verildi.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Can Çoker konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “İMİB olarak URGE kapsamında çalışmalarına başladığımız ‘Doğal Taş Pazarlama Takımı’ projesi için önemli bir adım daha atmaya hazırlanıyoruz. Projenin yurtdışı pazarlama faaliyetlerinin ilki için URGE Pazarlama Takımında yer alan 10 firmamız ile birlikte 16-21 Şubat 2014 tarihlerinde Brezilya’da olacağız. Dünyanın özellikle granit ihracatında en büyük doğal taş ihracatçılarından biri olan Brezilya’ya gerçekleştireceğimiz söz konusu heyet ile rakip bir pazarı yakından tanımış olacağız. Ayrıca firmalarımız için organize ettiğimiz ikili görüşmeler ile kendilerine yeni işbirlikleri olanağını sunuyoruz. Rekabet gücümüzü arttırmak için bu ve benzeri projelerin sektörümüz açısından son derece yararlı olduğuna inanıyoruz. İMİB olarak bundan sonraki dönemlerde de böyle projelerin içinde yer almaya devam edeceğiz” dedi.


Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailbufferDiggflattrRedditStumbleUpontumblr