Evelina Çocuk Hastanesi

Ken Hood: “ Çevreye duyarlı ürünleri değerlendirdiğimizde kauçuk çok yerinde bir seçim oldu”

Evelina Çocuk HastanesiLondra’nın merkezinde 2005 yılında açılmış olan Evelina Çocuk Hastanesi planlama özellikleriyle klasik bir hastaneden çok farklı. Hopkins Mimarlık ofisinin tasarımında çocuklarla birlikte çalıştığı hastane, Nora ürünlerinin kullanıldığı zemin kaplamalarıyla da dikkat çekiyor.

Sir Michael Hopkins Mimarlık ekibinin “Çocuklar İçin Çocuklar Tarafından” sloganıyla tasarladığı ‘Londra Evelina Çocuk Hastanesi\’ sıcaklığı, rahatlığı ve tarzıyla diğer hastanelerden farklılık gösteriyor. Çocukların sevdiği bir ortam yaratmanın hedef alındığı hastanede ana karakterlerden biri de zemin kaplamasında öne çıkan sıcaklık ve şıklık. Taze, parlak, ışıklı ve çevreci bir gelecek arzulayan çocukların her katı farklı bir renk ve doğadan bir sembolle tasarladıkları hastanede toplam 7 kat bulunuyor. Örneğin ‘dağ\’ konsept ve ismini alan kat kırmızıyken, ‘kutup bölgesi\’ diye adlandırılan kat beyaz renkle boyanırken, mavi rengin hakim olduğu ‘okyanus\’ katında yunus, balina, ahtapot gibi deniz canlılarının sembolleri tasarımda kullanılmış.

Renk ve motifler her kattaki zemin kaplamasına da tasarım anlamında eşlik ediyor. Mimarlar, hastane zemininde Noraplan kauçuk zemin kaplama malzemelerini tercih etmişler. Zengin bir renk seçeneği bulunan Nora ürünlerinin yüksek hijyen koşullarına da uyumlu olması bu seçim de büyük etken olmuş. Projenin mimarı Ken Hood bu seçimi şöyle açıklıyor: “ Çevreye duyarlı ürünleri değerlendirdiğimizde kauçuk çok yerinde bir seçim oldu”. Fonksiyonelliklerin haricinde uzun süre dayanıklılığı, hijyene elverişliliği ve hem kolay hem de ekonomik uygulanabilir oluşu Nora zemin ürünlerinin tercihinde en önemli sebepleri oluşturuyor.

Çocuklar için neşeli ve sıcak bir atmosferin yaratıldığı hastane sıradışılığıyla dikkat çekiyor. Bu yüzden önemli bir İngiliz mimarlık ödülü olan “Stirling Prize 2006 People\’s Choice Award” almasına da şaşmamak gerekiyor.

1869 yılında Londra\’nın ilk çocuk hastanesi olarak kurulmuş olan Evelina ismini, kurucusu Baron Ferdinand de Rotshcild\’ın eşi olan ve prematür doğumda


Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailbufferDiggflattrRedditStumbleUpontumblr