GAZİANTEP’TE ORTADOĞU’NUN HALI FUARI DÜZENLENDİ

Marka Fuarcılık tarafından Gaziantep’te ilk kez düzenlenen Ortadoğu Halı ve Dekorasyon Fuarı, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de katıldığı görkemli bir açılış töreni ile 30 Eylül 2010 Perşembe günü yurtiçi ve yurtdışından gelen ziyaretçilere kapılarını açtı.

Gaziantep Ticaret Odası ve Halıcılar Odası’nın işbirliğiyle düzenlenen fuarı, destekleyen kuruluşlar arasında Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği, Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, KOSGEB, PARSİAD, TÜFOD var.

GAZİANTEP’TE ORTADOĞU’NUN HALI FUARI DÜZENLENDİ

Floor Magazine, Halı Dergisi, Parke Dergisi, Zemin Dergisi, Ahşap Dergisi, worldfloor.net, floor.com.tr, hali.com.tr gibi bir çok yayın organı da Ortadoğu Halı ve Dekorasyon Fuarı’nın destekleyen kuruluşlar arasında yerini aldı.

İstanbul’da 10 yıldır büyük bir başarıyla düzenlenen Eurasia Floor / Uluslararası Zemin Fuarı’nın organizatörü Marka Fuarcılık, Gaziantep’te de büyük bir organizasyona imza attı: Middle East Carpets & Interiors Fair / Ortadoğu Halı ve Dekorasyon Fuarı. 30 Eylül – 3 Ekim 2010 tarihleri arasında Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuar, uluslararası boyutta ilgi gördü.Dünya makine halısı üretiminin en önemli merkezi Gaziantep, fuarcılık sektöründe büyük bir organizasyona ev sahipliği yaptı.

Fuarın açılış törenine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Vali Süleyman Kamçı, Milletvekilleri Özlem Müftüoğlu, Mehmet Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Selahattin Kaplan, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan, Suriye’nin Gaziantep Başkonsolusu Haitham Saad, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Yavuz Çoşkun, Gaziantep Emniyet Müdürü Süleyman Oğuz, ilçe kaymakamları, belediye başkanları, emniyet müdürleri, önde gelen sanayici ve işadamları ve çok sayıda davetli katıldı.

Fuarın açılış konuşmasını yapan Marka Grup Başkanı Sebahattin Şensoy, “Türkiye Fuarcılık Sektörü her geçen yıl daha da büyüyor ve bölgesel etkinliklerin yanısıra, dünya ölçeğinde fuarlara imza atıyor.” Dedi.

ghf1

Şensoy konuşmasında şunları söyledi:Ortadoğu Halı ve Dekorasyon Fuarı’nın açılışına hoş geldiniz.Açılış törenine katılarak bizleri onurlandırdığınız için çok teşekkür ederim.Fuarımıza katkıda bulunan, destek veren oda, birlik, dernek, tüm kurumlara çok teşekkür ederim.Bize güvenen, yıllardır başarıdan başarıya birlikte koştuğumuz sektörümüzün öncü kuruluşlarına çok teşekkür ederim.Ve karıncaları bile kıskandıracak bir çalışkanlıkla sorumluluklarını yerine getiren tüm Marka Grup çalışanlarına çok teşekkür ederim.

Bugüne kadar Marka Fuarcılık tarafından düzenlenen 15 fuarın açış konuşmasını yaptım.Her konuşmamda açılışını yaptığımız fuar ve sektörle ile ilgili bilgiler verdim.Bu konuşmamı hazırlarken de sektörümüz hakkında kapsamlı bilgiler vermek ilk akla gelen yoldu. Genel Yönetmenliğini yaptığım Floor Magazine ve Halı Dergisi’nin arşivi, sektörümüz hakkında en geniş bilgilerle dolu.Ama aramızda Ticaret Odamızın, Sanayi Odamızın, İhracatçılar Birliğimizin değerli başkanları var. Benden sonraki konuşmalarda onlar nasılsa sektörümüzün gelişimi hakkında bilgiler verecekler. Ben tekrara zemin hazırlamamak adına, ve başkanı olduğum Tüm Fuar Organizatörleri Derneği’nin fuarcılık sektörü hakkındaki görüşlerini ekleyerek konuyu şu başlık altında toplamaya karar verdim:NEREDEN NEREYE!Yıl: 2001.Türkiye’de ilk kez Zemin Kaplama Malzemeleri Sektör Fuarı’nın açılışı için hazırlanıyoruz. 3 yılı aşkın süredir yapılan çalışmalar, inançlı bir yürüyüşe başlamamız için bizi tetikliyor.Halı, parke ve tüm zemin kaplamalarına yönelik fuar, büyük bir hedefin ilk adımı niteliğinde. Herşey için çok emek harcanıyor. Ama birden yer yerinden oynuyor… Dönemin cumhurbaşkanı ile başbakanı arasında anayasa kitapçığı uçuyor… Dolar uçuyor… Türkiye bir kriz uçurumuna yuvarlanıyor.. Ekonomik deprem dört bir yandan hissediliyor.Türkiye’nin önde gelen fuarcılık şirketleri tüm fuarlarını iptal ediyor.Biz ise bir grup kahraman işadamıyla birlikte 1. Zemin Fuarı’nı açıyoruz.Böyle bir başlangıç ardından 10 yıl katlanarak büyüyen Zemin Fuarı, şimdi dünyada Eurasia Floor olarak tanınıyor ve 19 Mayıs 2011’de kapılarını 11. kez açmaya hazırlanıyor. Nereden nereye!Geride bıraktığımız bu 10 yıl içinde nereden nereye geldik..

Örneğin, 7 yıl önce Gaziantep’te önemli bir halı firmamızın yöneticisine Zemin Fuarı’na katılmasını önerdiğimizde “Türkiye’de fuar olmaz. Biz Almanya’nın dışında bir fuara katılmayız.” demişti. Sonra ısrarlarımızla küçük bir standla Zemin Fuarı’na katıldı ve o firmamız, yıllardır Zemin Fuarı’nın en büyük katılımcıları arasında yer alıyor. Nereden nereye!Bırakın İstanbul’da dünyanın 2. büyük, Avrasya’nın en büyük halı ve zemin fuarını düzenlemenin mümkün olduğunu kanıtlamayı, şimdi Gaziantep’te Ortadoğu’nun Halı Fuarı’nı düzenleyecek noktaya geldik. Ve o değerli firmamız bu fuarımıza da katılıyor. Nereden nereye!Nereden nereye! “Almanya dışında bir fuara katılmayız” düşüncesinden İstanbul’da dünya ölçeğinde bir fuara, oradan Gaziantep’te Ortadoğu’ya yönelik bir fuara… Nereden nereye!Bu süreçteki başarı, Marka Grup’un inançlı kararlılığıyla birlikte sektörle olan sarsılmaz güven ilişkisine ve kopmaz bağlarına dayanıyor.

2011 yılında ülkemizde fuar düzenlenmek üzere 414 başvuru yapıldı. Bunlardan 100 tanesi uluslararası fuar niteliğinde… 314 fuar ise ulusal fuar niteliğinde.En çok fuar düzenlenecek il, 221 fuar ile İstanbul. Gaziantep ise 13 fuar ile 8. Sırada yer alıyor. Türkiye Fuarcılık Sektörü her geçen yıl daha da büyüyor ve bölgesel etkinliklerin yanısıra, dünya ölçeğinde fuarlara imza atıyor.

Aralarında Marka Fuarcılığın düzenlediği Eurasia Floor / Uluslararası Halı ve Zemin Fuarı’nın da bulunduğu en az 15 fuar, dünyaca tanınan, bilinen, kabul edilen fuarlar konumundadır. TÜFOD Tüm Fuar Organizatörleri Derneği Başkanı olarak inançla söylüyorum ki: Fuarcılar olarak Türkiye’ye güveniyoruz. Bu anlayışın devamını sağlayacak, bizleri yeni fuarlar düzenlemeye, yatırım yapmaya, değer üretmeye, istihdam yaratmaya sevk edecek koşullar vardır.Ekonomik krizin geride bırakılmaya başlanmasının fuarcılık sektörünün rekabet gücü açısından olumlu katkılar sağlayacağını umuyorum.

Türkiye Fuarcılık Sektörü, hızla büyüyebilecek, bölgede ve dünyada önemli bir güç olabilecek bir potansiyele sahiptir.

Fuarların ekonomiye katkısı, iç ve dış ticarete katkısı tahmin edildiğinin de üstündedir. Bugün açılışını yapacağımız bu fuarımız da Gaziantep’e, sektörümüze, Türkiyemize önemli katkılar sağlayacaktır.Hepinize destekleriniz için tekrar teşekkür eder, saygılar sunarım.

ASLAN: DÜŞÜK KUR SANAYİCİYE VE İHRACATÇIYA SIKINTI YAŞATIYOR

ghf2

Şensoy’dan sonra kürsüye gelen GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, konuşmasında son dönemde uygulanan düşük kur uygulamasından yakındı. Başkan Aslan, kurun düşük seyretmesi nedeniyle sanayicilerin ve ihracatçıların sıkıntı yaşadığını vurguladı, sıkıntının giderilmesini istedi.

Çok küçük kar marjıyla çalışan halı sanayicileri ve ihracatçılarının kurun düşük seyretmesi nedeniyle zaman zaman zarar ettiklerini anlatan Aslan, kurdan kaynaklanan olumsuzlukların sektörün ve ihracatın gelişimini sekteye uğrattığını anlattı. Gaziantep’in halı ihracatında 1 milyar dolar rakamını yakaladığını ve gelecek yılki hedefin bu miktarı ikiye katlamak olduğunu kaydeden Aslan, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Türkiye’nin toplam halı üretiminin yüzde 85′ini yapıyoruz. Türkiye toplam halı ihracatının yüzde 70′i Gaziantep’te gerçekleşiyor. Sektör yan sanayiyle birlikte 30 binin üzerinde istihdam sağlıyor.

Bu rakamları alt alta koyduğunuz zaman zaten gerek Gaziantep için gerek Türkiye için halı sektörünün önemi kendiliğinden ortaya çıkıyor. Çok iyi imkanlarla donatılmış, tüm dünyada halı üretim merkezi ve halı piyasasının çok büyük bölümünü elinde tutan Belçika, Gaziantep karşısında gerilemek durumunda kaldı. Gaziantep şu anda gerçekten tek başına dünyada halı üretiminde söz sahibi olan Belçika’yı zorluyor, bazı alanlarda Belçika’yı geçti.”

KOÇER: HALI SEKTÖRÜMÜZLE GURUR DUYUYORUZ.

ghf3Daha sonra konuşan Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer, Gaziantep’in Türkiye’nin büyümesine en fazla katkı veren bir şehir pozisyonunda olduğunu belirterek, “Şu anda, birinci ve ikinci çeyrekteki büyüme rakamlarına baktığımızda yüzde 7- 8 oranında Türkiye’nin büyümesini öngörüyoruz. Gaziantep’in de öngördüğümüz büyüme oranı ise 2010 yılı itibariyle yüzde 15 -16. Bu çok önemli bir iddia veya çok önemli bir sonuç. Çünkü böyle bir iddiayı ya da böyle bir sonucu Türkiye’de ortaya koyacak bir şehrimiz maalesef çok az. Özellikle sayın bakanımdan bu durumumuzu Türkiye çapında çok iyi değerlendirmelerini ve Türkiye’nin büyümesine üretim olarak, istihdam olarak ve satış olarak üretimden satış olarak katkı koyan bir şehir olduğumuzu çok iyi bilinmesini özellikle buradan rica ediyorum” dedi. Sanayi Odası olarak başlatmış oldukları AR-GE, İnovasyon ve markalaşma projelerine halı sektörünün birebir uyguladığını söyledi. Koçer, “Biraz önce bahsettiğim büyüme oranlarımıza en fazla katkı koyan sector, halı sektörümüz. Bu anlamda bu sektörle iftihar ediyoruz, gurur duyuyoruz. Ben geçtiğimiz hafta büyükşehir belediyemizin festivalinde açılış konuşmasında “Gaziantep ne yaparsa güzel yapar.” demiştim bugün de yine Gaziantep’in güzel yaptığı bir organizasyonun hep birlikte açılış törenindeyiz, biraz sonra açacağız. Bu güzelliğin her şeye yansımasını diliyoruz ve yansıyor. Fuarların önemine dikkat çekerek, krize 6 fuarla girdiklerini, 13 fuarla çıktıklarını dile getiren Koçer, “Önümüzdeki yıllarda daha büyük fuarlarda buluşuruz.” diye konuştu.

ghf4KAPLAN: SORUNLARIMIZ VAR

Güneydoğu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Selahattin Kaplan da konuşmasında, Gaziantep ve Türkiye için çok önemli bir sektör olmalarına karşın bazı sorunlarının olduğunu ifade etti. Gaziantep halıcılık sektörünün onlarca ulusal ve uluslararası markaya sahip olduğunu ifade eden Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Sektörümüzde çeşitli uygulamalardan kaynaklanan çeşitli sorunlarımız var. Dünyadaki hammadde fiyatları özellikle son iki yıldır çok inişli ve çıkışlı bir grafikte seyrediyor. Bu durumdan biz çok olumsuz etkileniyoruz. Gümrük vergileri ihracatçıları zor durumda bırakıyor. Bazı ülkelerde ‘toprak bastı parası’ istenmesi de mal fiyatlarına yansıyor, maliyetlerimiz yükseliyor, kar marjımız düşüyor.”

GÜZELBEY: TÜRKİYE’NİN KALKINMASINA DESTEK OLAN HALICILARA TEŞEKKÜR EDERİM

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey de konuşmasında, geçmişte ”alaca” merkezi olan Gaziantep’in şimdi halı merkezi olduğunu ifade etti. Alacanın geçmişte Gaziantep’te evlerin alt katlarında kurulu bulunan tezgahlarda yapılan bir dokuma türü olduğu bilgisini veren Güzelbey, ”Gaziantep’i halıcılık merkezi yapanlarla iftihar ediyoruz. Ben bu arkadaşlara elinize, kolunuza sağlık diyorum. Allah size güç versin. Sizler bol kazanın ki şehrimizde istihdam sorunu yaşanmasın” diye konuştu.

Asım Güzelbey, halı sektörünün yıllar önce Gaziantep’te küçük mekanlarda hayat bulduğunu ve bugün de teknolojiyi yakından takip eden üretim tesislerinde dünyaya açıldığını söyledi. Başkan Güzelbey ihracata ve Türkiye’nin kalkınmasına destek olan halı sektöründeki işadamlarına teşekkür etti.

ghf5KAMÇI: SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HAMLESİNE FUARLAR GÜÇ KATIYOR

Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı ise, Gaziantep’in kalkınma hamlesine son yıllarda yeni güçler kattığını memnuniyetle izlediklerini söyledi. Kamçı, 3–4 yıl önce Gaziantep’te yılda 12 fuar açtıkları takdirde kendilerini başarılı sayacaklarını ifade ettiklerini kaydederek, şimdi sayıyı 15-16′ya yükselttiklerini belirtti. Her ay 2 fuar düzenleyerek Gaziantep’i ”fuarlar şehri” yapmayı hedeflediklerini vurgulayan Kamçı, şunları anlattı: ”Üretimde gösterdiği başarıyı, sistemli bir tanıtım ve pazar genişletme çalışmalarıyla tamamlayan ilimiz, böylesine büyük bir organizasyon ve organizasyonlarla bölgenin ekonomik, kültürel ve sosyal merkezi olduğunu da tescillemektedir. Ülke ekonomisinde önemli bir yeri olan Gaziantep’in ekonomisinde de halı ve tekstil sektörünün ayrı bir yeri olduğu hepimizin malumudur. Türkiye makine halısı üretim ve ihracatının yüzde 85′ini gerçekleştiren, ülkemizin adeta halıcılık başkenti olan Gaziantep’in dünya halıcılığının da lideri olması da en büyük hedeflerimizden olmalıdır. Gaziantep’in kalkınma hamlesine son yıllarda yeni güçler kattığını memnuniyetle izliyoruz.”

ŞİMŞEK: SIKINTILARI YENİLİKÇİ BİR ANLAYIŞLA AŞACAĞIZ

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de, her sektörde sıkıntılar olduğunu ancak bunun da yenilikçi bir anlayışla aşılabileceğini söyledi. Bakan Şimşek, Türkiye’nin her alanda önemli bir büyüme kaydettiğini de hatırlatarak, “Bütün dünya şu anda istikrarsız bir büyüme ile karşı karşıya iken tabi istisna olarak birkaç ülke var. Türkiye son 12 ayda 1.5 milyondan fazla istihdam sağladı. Bu öyle geçici bir istihdam da değil ve bu gelecekte büyümeyi destekleyecek önemli bir unsurdur. Bu rakamları duyan herkes Türkiye’ye gıpta ile bakıyor. Dünyanın en gelişmiş ülkeler bu sıkıntıları aşamıyor” dedi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kendisinden önce söz alan GTO Başkanı Mehmet Aslan’ın düşük kurun halı sanayicileri ve ihracatçılarını olumsuz etkilediğine ilişkin iddialarını değerlendirdi. Maliye Bakan, kurun geleneksel sektörleri olumsuz etkilediğini, bunu göz ardı edemeyeceklerini, etmemeleri gerektiğini söyledi. Bakan Şimşek, ”Tabii ki sorunlar var ama yine hep beraber çalışıp bunları çözmemiz lazım. Kur konusu gerçekten geleneksel sektörleri çok ciddi biçimde etkiliyor, bunu göz ardı edemeyiz, etmememiz lazım” dedi.

ghf6

İfadesinin kur rejiminin değiştirilmesi gerektiği anlamına gelmediğine dikkati çeken Şimşek, ”Sadece birtakım çözümler üretilmesi gerektiği konusunun altını çizmek anlamında söylüyorum” diye konuştu. Şimşek, uyguladıkları doğru politikalardan Türkiye’nin çok şey kazandığını vurgulayarak, ama doğru politikaların da yan etkilerinin, hatta elde edilen başarının dahi yan etkilerinin olabildiğini kaydetti. Türkiye’nin 2003 yılından sonra Türk Lirasının değerlendiği bir süreç yaşadığını ifade eden Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:”2003 yılından önceki 30–40 yıldan bahsediyorum, Türkiye liranın değerlendiği bir dönem yaşamadı. Aşağı yukarı Türk Lirası her yıl çift haneli oranda değer kaybeden bir para birimiydi. Tabii ki istikrarlı, güçlü, reformcu bir hükümet ortaya çıkınca, bir de Türkiye’nin aslında var olan potansiyelini harekete geçirince Türkiye’ye ilgi arttı. Yani kurdaki bu gelişme aslında Türkiye’nin performansının sonucudur. Kurdaki değişme yüksek faizle de açıklanamaz. Bugün Türkiye’de reel faizler eksidir. Reel faizin eksi olduğu 3-4 ülkeden bir tanesiyiz. Türkiye bugün cari açığı olan bir ülke. Eğer Türkiye bu kadar büyük hızlı bir büyüme olmasa, bu kadar yüksek oranda performans olmasa, Türkiye’nin geleceğine bu kadar güçlü bir inanç olmasa buraya para park etmek, parayı burada yatırmak, parayı burada değerlendirmek yatırımcı açısından hakikaten rasyonel olmaz. Neden? Çünkü cari açık veriyorsunuz, bir de reel anlamda eksi bir faiz var.”

Yapılan açılış konuşmalarının ardından Bakan Şimşek ve beraberindekiler fuardaki firmaların stantlarını ziyaret etti. Stantları gezen Bakan Şimşek’e halı üzerine dokunmuş bir Atatürk portresi ve kendisinin portresi hediye edildi. Fuar, 10 bin metre kare kapalı alanda gerçekleşti.


Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailbufferDiggflattrRedditStumbleUpontumblr