GÜNEYDOĞU ANADOLU’DA HALI İHRACATI HIZ KESMİYOR

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden yurt dışına halı satışı geçtiğimiz yıl içinde de son sürat devam etti. 2013 yılının sonuna ait istatistikler bölgenin halı ihracatında liderliği kimselere bırakmayacağını ortaya koyuyor.

Güneydoğu-1

Türkiye’nin en büyük halı üreticisi olan Gaziantep’in de içinde yer aldığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi halı ihracatında liderliği kimselere bırakmıyor. Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği’nin istatistiklerine göre 2013 yılında bu bölgeden çeşitli ülkelere 1 milyar 529 milyon 399 bin dolarlık halı ihracatı yapıldı. 2012 yılında bu miktar 1 milyar 479 milyon 905 bin dolar idi. Yani bir yıllık süreçte halı ihracatında yaklaşık 50 milyon dolarlık artış gerçekleştirilmiş oldu.

Güneydoğu-3

İhracat içinde en büyük pay 1 milyar 484 milyon 841 bin dolarlık satışla makine halısının ait. 2012 yılında bu rakam 1 milyar 413 milyon 988 bin dolar idi. Böylece makine halısı ihracatı %5 oranında artmış oldu. Güneydoğu’dan ayrıca 42 milyon 279 bin dolarlık tufte halısı, 1 milyon 883 bin dolarlık el halısı ve 395 bin dolarlık da kilim ihracatı yapıldı.

Güneydoğu-2

Bölgeden en çok halı ihracı gerçekleştirilen ülkeler sırasıyla Suudi Arabistan, Libya, ABD, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri ve Almanya oldu.

Böylece başta Gaziantep olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin halı üreticileri, halı ihracatında liderliği kimseye bırakmayacaklarını bir kez daha ispatlamış oldular.


Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailbufferDiggflattrRedditStumbleUpontumblr