HALI VE ZEMİN SEKTÖRÜNDE DEVLERİN BÜYÜK GÜÇ GÖSTERİSİ

KRİZDEN SAĞLAM ÇIKAN FİRMALAR HALI VE ZEMİN FUARI\’NDA BULUŞTU

HALI VE ZEMİN SEKTÖRÜNDE DEVLERİN BÜYÜK GÜÇ GÖSTERİSİ“Sektörün Avrasya’daki en büyük etkinliği olan Eurasia Floor Zemin Fuarı, 2-5 Nisan 2009 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlendi. Başta halı, parke, PVC, endüstriyel zemin kaplamaları olmak üzere zeminle ilgili tüm ürünlerin sergilendiği fuara Türkiye’nin dört bir yanından toptancılar, bayiler, mimarlar çok yoğun ilgi gösterdiler. Yurtdışından gelen satın almacıların çokluğu ihracat hedefleyen katılımcıları memnun etti. Fuarda yeni tanışmalar ve iş bağlantıları gerçekleşti.”

Halı ve Zemin Kaplamaları Sektörü’nün Avrasya’daki en büyük etkinliği Eurasia Floor/Zemin Fuarı, 2-5 Nisan 2009 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Toplam 118 katılımcının olduğu fuara Türkiye’den 98, yurtdışından 20 firma katıldı. Ayrıca bir çok dünya markası, Türkiye’deki temsilcileri aracılığıyla fuarda ürünlerini sergilediler.

İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuara ziyaretçiler bu yıl da çok yoğun ilgi gösterdi. Yurtiçindeki sektörle ilgili neredeyse tüm profesyonellerin ziyaret ettiği fuar, bu yıl özellikle yabancı satın almacıların yoğunluğu ile dikkat çekti.

3

2009 Zemin Fuarı, Avrasya’nın zemin sektöründeki en büyük etkinliği olduğunu bir kez daha kanıtladı ve şirketlerin üst düzey yöneticileri için trend belirleyici oldu.

Fuarla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Marka Grup Başkanı ve Zemin Fuarı Genel Yönetmeni Sebahattin Şensoy, fuarın gelişim süreci hakkında bilgi verdi.
Şensoy, “2001 yılında ülkemizin ekonomik kriz içinde zor günler geçirdiği bir dönemde Türkiye’nin Zemin Fuarı’nı düzenleyerek yola çıktık. İnançla yola çıktık. Zemin Fuarı, bir kaç yıl içinde Avrasya bölgesinde dikkat çekmeye başladı. 4. yılında Zemin Fuarı kabuk değiştirme sürecine girdi. Katılımcılarıyla, ziyaretçileriyle bir büyük gelişmenin sinyallerini vermeye başladı. 2006 yılında Türkiye uluslararası boyutta bir fuar kazanmıştı. 2007 yılında büyüme hızla devam ediyordu. Bugün Avrasya’nın Zemin Fuarı’nı açıyoruz. Yakın bir gelecekte bir dünya fuarı olarak Zemin Fuarı’nın açılışını gerçekleştireceğimize inancımız tamdır.” dedi.

Fuarda sergilenen parke, halı, PVC, endüstriyel zemin kaplamaları, zemin kimyasalları, zemin aksesuarları ve zeminle ilgili tüm ürünler ziyaretçiler tarafından ilgiyle izlendi. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen profesyonel ziyaretçiler; sektördeki yenilikleri görme şansını elde ettiler.

2

2009 Zemin Fuarı, yeni siparişler almak ve yeni iş bağlantıları kurup, var olan ilişkileri geliştirmek isteyen firmaların mutlaka katılması gereken bir etkinlik olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Fuara katılan firmaların temsilcilerinin ortak ifadesiyle; “Zemin Fuarı, Ocak ayında Hannover’de düzenlenen Domotex Fuarı’ndan sonra sektörün en önemli etkinliği ve her geçen yıl daha da büyüyor.”

9. Zemin Fuarı’nda el yapımı halılar, makine halıları, tekstil ve esnek zemin kaplamaları, parke ve diğer zemin kaplamaları ve bunların bakım, onarım, temizlik ürün ve gereçleri gibi sektörün tüm ürünleri sergilendi. Contract zemin (otel, ofis ve mağaza zeminleri), cami halıları, temizlik ve bakım alanlarında da başarı yüksekti.

Katılımcılar için 2009 Zemin Fuarı, zemin kaplamaları sektörünün Avrasya’daki buluşma noktası oldu. Katılımcılar, verimli iş görüşmeleri gerçekleştirdi ve fuar sonrası sürdürülecek iş bağlantıları yaptı.
Katılımcı firmaların %85′i ağırlıklı olarak ihracata yönelik çalışıyorlardı. İhracat öncelikli katılımcılar da fuarın sonucundan memnun olduklarını ve aldıkları yurtdışı siparişlerin büyük miktarlarda olduğunu bildirdiler. Katılımcılar 2009 Zemin Fuarı’nda ihracat pazarında birçok yeni müşteri kazandı.

Katılımcı firmalar, ziyaretçi olarak fuara katılan üst düzey profesyonellerin uzmanlıklarından çok etkilendiler. Ziyaretçi sayısının tatmin edici ve ziyaretçilerin konularında uzman kişilerden olması katılımcı firmaların 2009 Zemin Fuarı ile ilgili değerlendirmelerine yansıdı.

Tüketiciler kalitenin farkına yeniden varmaya başladı. Kaliteli ürünlere yönelik ilgi ve talep oldukça fazlaydı. Günümüzde iç mekanların kişiliklerin bir ifadesi olarak görülmesi ve müşterilerin istenen sonucu elde etmek için daha fazla para ödemeye hazır olmaları dikkat çekiciydi. 2009 Zemin Fuarı’nda kesin olarak saptanan başka bir eğilim ise klasik halıların dışında, müşterilerin daha modern ve tarzı olan halılara yöneliyor olmasıydı. Özellikle genç tüketiciler daha canlı renkleri tercih ediyorlar.

Özel etkinliklerde de birebir uygulama ve son trendler üzerinde duruldu. Önceki yıllarda olduğu gibi, 2009 Zemin Fuarı’ndaki özel etkinlikler gerçekten çok ilgi gördü; fuar alanındaki her iki ziyaretçiden biri bu etkinliklerin en az birinde yer aldı. Gösterilen yoğun ilgi bu etkinliklerin önemini ve diğer fuarlardaki etkinliklerin çok üstünde olduklarını kanıtlıyordu. Katılımcı firma HKS’nin standında Miss Globe 2008 güzelliği ve sempatik hareketleriyle ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

Halı, parke ve tüm zemin kaplamaları ithalatçıları ve ihracatçılarının en güçlüleriyle gerçekleştirilen etkinlik, somut çözümlere tanıklık etmek ve akıllara takılan sorulara değerli yanıtlar almak için eşsiz bir platformdu. Fuar, perakendeciler için faydalı püf noktaları sundu.

9. Uluslararası Zemin Fuarı, zemin dünyasının üst düzey yöneticilerini başarıyla bir çatı altında toplayarak, karar vericilerin mutlaka görmesi gereken bir etkinlik olduğunu bir kez daha kanıtladı. Türkiye’nin her yerinden gelen mimarlar İstanbul\’da toplandılar ve sektördeki yenilikleri yakından izleme olanağı buldular.


Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailbufferDiggflattrRedditStumbleUpontumblr