Hayal Gücünden Zeminlere Açılan Kapı

HAYALGÜCÜNDEN ZEMİNLERE AÇILAN KAPI EPOKSİ

Epoksi, anti bakteriyel özelliği, sayısız tasarım imkânı ve dayanıklı yapısı ile spor salonlarına, otellere, evlere, mağazalara, sanayi tesislerine ve daha birçok mekâna sağlıklı, dayanıklı ve yaratıcı zeminler sunuyor.

epoksi

I.G. Farben Industrie tarafından 1939 yılında Almanya’da bulunan ve günümüzde özel amaçlı kaplamalar denilince ilk akla gelen ürün olan epoksi, anti bakteriyel olmasının dışında, geniş renk yelpazesi, kaymazlık ve geçirimsizlik gibi özellikleriyle de vazgeçilmez bir zemin kaplama seçeneği olarak karşımıza çıkıyor.

Reçine esaslı, poliamid ile kürlenerek parlak ve sert bir film veren çift komponentli bir son kat boya anlamına gelen epoksi, hijyenik olması nedeniyle, ilaç ve gıda gibi sanayilerde özellikle tercih ediliyor.

Sertleştiriciyle karıştırıldıktan sonra, 1 saat içinde 20 derece ısısı olan bir ortamda uygulanan ve 10 saat olan kuruma süresinin ardından kullanıma hazır hale gelen epoksi, son yıllarda evlerde de sıklıkla tercih edilen bir zemin kaplama yöntemidir.

Epoksi uygulanırken, minimum 5.00 mm. kaplama kalınlığı içine farklı malzemeler karıştırılabilir ve özgün bir dekorasyon sağlanabilinir. Her türlü yüzeye uygulanabilen ve özgün modellere, değişik renk ve desen çalışmalarına imkân tanıyan epoksi, zemin ve duvarlarda aynı efektin sağlanmasını da mümkün kılıyor.

Doğal taş, pirinç ya da parke zemin katılarak oluşturulabilecek sayısız tasarımın dışında, iş yerleri için şirket logosu, fotoğraf, tablo ya da farklı işaretlerde eklenebilir.

epoksi2

Epokside, 4 mm. ile 1,5 cm. arasında değişen kalınlık, mekâna ve zemine konulacak ağırlığa göre belirleniyor. Epoksinin kullanım süresi ise, kalınlığına, çevre koşullarına ve kullanım şekline göre farklılık gösteriyor. En kalın kaplamalar, iyi bakıldığı takdire 10 – 15 sene dayanabiliyor.

Reçine esaslı bir zemin kaplama sistemi olan epoksi, sağlıklı ve temiz bir mekân sağladığı için çocuk odaları için de ideal bir seçenek. Ancak yüksek sıcaklık, güneş ışınları ve hava değişikliklerine karşı duyarlı olduğundan teras ve açık alanlar için uygun değil.

Güneş altında kalmadığı takdirde, 60 dereceye kadar sıcaklıktan etkilenmeyen epoksi, hava değişikliği ya da sıcaklığa maruz kaldığında zeminden ayrılıyor. Poliüretan katkılı olanlar ise 60 derecenin üstündeki sıcaklıkta bile kullanılabilme imkânı sunar.

Isı ve su yalıtımından dolayı özellikle havuz, mutfak, banyo gibi nemli alanlarda sıklıkla kullanılan bir malzemedir.

Epoksi uygulanmadan önce mutlaka zemine nem ve izolasyon testi yapılmalıdır. Nemi alınmamış bir zemin üzerine uygulandığında neme karşı hassas olan epoksi üzerinde baloncuk oluşacaktır.

Epoksi uygulamasında ideal sıcaklık, 20 derecedir. Beş derecenin altındaki sıcaklıklarda epoksi uygulaması yapılmaz. Ufacık bir noktanın büyük aşınmalara neden olabileceğini göz önünde bulundurarak, oluşabilecek en küçük kalkmada dahi önlem alınmalıdır.

Ağır eşyaların kullanılacağı zeminlerde, ince kaplama epoksi tercih edilmemelidir. Epoksinin kalınlığına uygun olmayan ağırlıklar aşınmalara, erimelere ve kalkmalara neden olabilir.

Tadilatı son derece kolay olan epoksi, bu özelliği ile spor salonlarında da son derece tercih edilen bir üründür.


Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailbufferDiggflattrRedditStumbleUpontumblr