Kadının Fendi Zemine Geldi

Zemin kaplama işindeyseniz hanımların neden ve nasıl alışveriş yaptıklarını anlamak zorundasınız. Reklam ve tanıtım kampanyanızdan tutun da ürün sergilemeye kadar alışverişte kadın çoğunluğunu düşünerek karar vermenizin ve uzmanlarla tanışmanızın zamanı gelmiş olabilir.

Kadının Fendi Zemine GeldiZemin kaplama sektöründe iş satın almaya geldi mi tüccarların hatırlaması gereken iki kelime vardır: Kadınlar Hükmeder!

İstatistiklere göre ezici bir çoğunlukla, genellikle de evli ve çocuklu olmak üzere kadınlar, araştırmayı yapıp, birkaç mağaza ziyareti ve satıcı görüşmesinden sonra satın alma işlemini gerçekleştiriyorlar. Zemin malzemeleri satan mağazalar için kadınlardan daha önemli demografik değerlendirme söz konusu olamaz. Yine de çoğu satış elemanı erkektir. Tipik olarak ürünler hakkında bilgi sahibi olan, yardımcı olmak için birikimli, nazik ve performansı yüksek olan bu erkekler genellikle kadınlar nasıl alışveriş yaptıklarından, neyi niçin satın aldıklarından habersizdirler. İşte bu yüzden zemin kaplama malzemesi satan beyefendiler için hanım alışveriş özelliklerini yansıtan bir kurallar listesi derledik.

Kural 1: Kadınların değerlendirme sistemi farklıdır.

Kadınlar nasıl düşünürlerse o şekilde alışveriş yaparlar. Erkekler bölmelere ayırarak düşünürler. Bazıları erkek beyni için waffle (gofretimsi yiyecek) benzetmesini yaparlar; bilgi ve detaylar için hoş ve küçük bölmeler olan bir bütün. Kadın beyni içinse spagetti makarna gibi derler; döndürdükçe uzayabilen, birbirinin içine geçen bilgiler, karşılaştırmalar ve duygularla örülü ilişkiler uzantısı. Kadınlar ilişkisel anlamda kuvvetli, özenli ve ciddi alıcıdırlar. Küçük detaylar alışverişi yapmalarını sebep olabilir veya onları aynı şekilde vazgeçirebilir. İş kadınlara geldi mi hiç bir şey daha gerçek olamaz.

Kural 2: Kadınlar alışverişi sanat gibi görürler.

Kadınların alışveriş için doğdukları bir gerçektir. İnteraktif bir işlem gerçekleştirircesine alışverişi sanata dönüştürmeyi severler. Tüketici zihniyetini düşünmeye çalışırken kadınların bu işle ne kadar bütünleştiklerini ve bunu doğallıkla yapabildiklerini hatırlayın.

Pazarlamaya olan yaklaşımınız ve mağazanızda sunacağınız her şey kadıların standartlarına uymak zorundadır. Bunu yaparsanız karşılığını mutlaka alırsınız. Ama tabii ki kadınların hoşuna gidecek standartları sunmak demek ille de açık renklerle, çiçekli desenler kullanmak demek değildir.

Kural 3: Kadınlar her zamankinden daha fazla online alışverişyapıyorlar.

Internet erkek hâkimiyetinden çıkıp ev kadınlarının hızlı alışveriş seçeneği haline dönüyor. Bağlantı hızının artışı ve sesten görüntüye kadar seçeneklerin zenginleşmesi artık online alışverişi kadınlar için çok daha cazip hale getirdi. İnternetin kortizon hapı almış televizyonlar gibi işlevsel oluşu zemin kaplama malzemeleri satıcıları için de yeni bir fenomen yaratacak kadar etkili. Web’ten mağazaya uzanan bu konseptte kadınlar ihtiyaçları için istedikleri gibi araştırma yapabiliyorlar. Aile ve arkadaşları tarafından onaylatabildikleri yepyeni ürünleri keşfedebilen kadınlar, internetin hızlı ve çoklu seçeneklerini seviyorlar. Bu yüzden satıcıların websitelerini ve satış yaptıkları alanları da kadınların hoşuna gidebilecek şekilde tasarlamalarını öneriyoruz.

Kural 4: Kadınlar acelecidir.

İşte bu yüzden evde alışveriş yapma hizmetleri sunanlar her zaman başarılı olurlar. Zaman kazandıran kolaylık ve ertesi gün kurulum hızı daima sınırlı seçenek ve yüksek fiyatlara tercih edilecektir. Aslına bakarsanız zemin kaplama işi kadar eski olsa bile evde alışveriş pazarı gençlere de hitap edebilir ve bu açığı düşünerek büyüme yoluna gidebilirsiniz.

Kural 5: “Pembe Düşünceler”den sakının.

Mağazanızı veya reklam panolarınızı kalp ve kelebeklerle süslemeyin. Bu çevrecilerin gözünü boyamak için yeşillenmek gibi bir ters etki yaratır ve yapmacıklığı çok belli olur. İş kadınlara gelince basmakalıp düşüncelerden uzak durmanız da fayda vardır. Kötü veya sınırlı hizmet ve yaratıcı olmayan düşünce sistemi tüketicilerinizi sizden uzaklaştırır. Erkekleri uzaklaştırmayı düşünmeyin çünkü onların bunlardan etkilenmesi daha zordur. Ama kadınların sade, alışveriş sıcaklığı yansıtan davetkâr ortamlara zaafı vardır. Erkekler çok teknik özelliklere baksalar da kadınlar için bu önemli değildir.

Kural 6: “Web’ten mağazaya” devrinin ustası olun.

Kadınlara sanal ortamda kendinizi tanıtıp mağazanızda satış yapabileceğinizi unutmayın. Kadınlar kolaylıkla idare edilebilen websitelerine ilgi duyarlar ve yeni dekorasyon fikirleriyle imkânlarının buluşmasından heyecanlanırlar. Rahat hissettiklerinde de kredi kartlarını çıkarıp hemen alışveriş yaparlar.


Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailbufferDiggflattrRedditStumbleUpontumblr