Küresel Isınma Halısı

The Nel Collective firmasının tasarladığı ve Nanimarquina tarafından üretilen “Küresel Isınma Halısı”, Eylül’de İspanya\’da gerçekleşen Valencia Uluslararası Mobilya Fuarı’nda ilk kez sunuldu.

Küresel-Isınma-Halısı

Meksikalı beş tasarımcının ürünü olan “Küresel Isınma Halısı”, iklim değişikliği ve eriyen buzulların kurbanı olan bir kutup ayısının buz tabakası üzerindeki terkedilmişliğini resmediyor. Günümüzde yaşadığımız küresel ısınma problemi, bir halının rahatlığı ve yumuşaklığıyla tezat teşkil eden sıkıntılı durumlar yaratıyor. Yıllar boyunca halının kültüründe yaşayan mesaj gönderme unsurunu kullanan The Nel Collective firması, son tasarımı olan “Küresel Isınma Halısı” ile bizleri konunun hassasiyetine davet ediyor.

Politik kararlarla gölgelenen iklim değişikliği sorunu haberlerinin ön sayfalardan bilim ve finans sayfalarına aktarılması, tartışmayı saf dışı bıraktığı gibi kişisel sosyal sorumluluk anlayışından da uzaklaştırıyor. İşte bu özel tasarım halıysa yumuşak yüzeyi ve sevimli ayısıyla gezegenimize neler olduğunu hatırlatıyor ve günlük yaşamda birebir yansımayla harekete geçmemizin mesajını veriyor. Hatta bir noktada küresel ısınmanın “dünyanın kurtulma umudu” için bir ihale olduğunu ifade ediyor. Daha iyi bir gelecek ve olması gereken dünya modeli için özlemlerimizi temsil ediyor.

Küresel Isınma HalısıHalının üretimini gerçekleştiren ve tekstil dekorasyon konusunda büyük bir firma olan Nanimarquina\’nın yeni kataloğunun konusu da küresel ısınma problemine ayrılmış. Dünyanın beş kıtasında 45\’den fazla ülkede koleksiyonları satılan firma, halılarının imalatında çocuk işçi çalıştırılmadığının garantisini veriyor. Hindistan, Pakistan ve Nepal gibi ülkelerdeki halı endüstrisindeki çocuk işçi kullanım sorunuyla uğraşan Care & Fair organizasyonuna yardımda bulunan Nanimarquina, yeni kataloğunu 23-27 Eylül, 2008 tarihleri arasında katıldıkları Valencia\’daki fuara sakladı. Tasarımı gerçekleştiren The Nel Collective ise Meksikalı tasarımcıların ‘deneysel platform\’ olarak adlandırdıkları bir firma yapısında. Tasarımın kavramsal ve oyunsal tarafına seslenen proje üretimi ve sergi anlayışına hitabeden firma, sürekli değişen bir tasarımcı yapısına sahip ve bu sayede hikâye anlatımıyla estetik ifadeleri daha zengin bir şekilde yansıtabildiğine inanıyor. “Küresel Isınma Halısı” projesinin sahibi olan firmanın şu anki beş Meksikalı üyesi arasında Ricardo Casas (1979), Alejandro Castro (1982), Héctor Esrawe (1968), Emiliano Godoy (1974) ve Cecilia León de la Barra (1975) bulunuyor.


Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailbufferDiggflattrRedditStumbleUpontumblr