MASİF PARKENİN ÖZELLİKLERİ

Masif parke doğal görünümüyle özellikle lüks mekânlarda ve iş yerlerinde sıklıkla kullanılan zemin kaplamalarındandır. Her ne kadar ısıya ve rutubete karşı hassas yapısı nedeniyle bakımı biraz zor olsa da göze hoş gelen bir zemin kaplaması kullanmak isteyen ve zarafete önem veren insanların tercih listesindeki ilk üründür.

renkfleks

Parke; meşe, gürgen, kayın gibi sert ağaçların fabrikalarda işlenmesi sonucu elde edilen bir zemin kaplaması çeşididir ve gerek özel konutlarda gerekse de iş yerlerinde sıklıkla kullanılır. Parkeler kendi içlerinde birtakım alt türlere ayrılır. Bu türlerden birisi de “masif parke”dir.

Masif parke ahşap bir zemin döşemesi türüdür. Üretimi doğal yollarla gerçekleştirilir ve kimyasal yapısı bozulmamıştır. Doğal bir malzeme olduğu için klasik ve natürel görünümlü yer kaplamasına sahip olmak isteyen müşterilerin beklentilerini karşılayacak niteliktedir.

Masif Parkenin Özellikleri

Masif parke doğal bir güzelliğe sahiptir ancak kullanımı zordur. Genellikle beton zemin üzerinde uygulanır ve hem zeminden hem de üst kısımdan maruz kaldığı nem ve ısı farklılıkları yüzünden kolayca zarar görebilir. Nem alan ahşap genişler ve kabarır, çok ısındığında ise parçalar arasında açılmalar meydana gelir. Özellikle iyi fırınlanmamış ağaçlardan imal edilen masif parkelerde bu duruma daha sık rastlanır.

Masif parke; sert, dayanıklı ve uzun ömürlü ağaçlardan imal edilir. Maliyeti, laminat ve lamine parkelere göre daha fazladır ancak buna rağmen evlerde, iş yerlerinde ve lüks mekânlarda sıklıkla kullanılır. Döşenme süresi laminat ve lamine parkelere göre daha uzundur. Isı ve ses yalıtımı sağlamada ise son derece başarılıdır ve oldukça uzun ömürlüdür. Masif parke, diğer parke türlerine nazaran daha pahalı olmakla birlikte aynı zamanda daha kalıcıdır.

Masif parke iyi bir şekilde kurutulmuş ahşabın 16-20 mm arası kalınlıklarda ince tabakalar ve şeritler halinde kesilmesiyle üretilir. Genellikle meşe, gürgen, dişbudak ve gül ağacı gibi sert ağaçlardan elde edilir.

Masif parkeyi döşerken kalifiye iş gücüne ihtiyaç vardır. Yalnızca parkenin niteliklerine vakıf olan uzman kişiler bu işlemi yapabilir zira masif parkenin döşenmesi hata kaldırmayan, son derece hassas bir süreçtir.

Masif parke, boyu eninden daha uzun olan dikdörtgen prizması veya çıta biçimindeki parçalardan oluşur. Çıta biçiminde olmayıp üçgen, kare, beşgen, altıgen ve daire gibi geometrik şekillerdeki parçalardan oluşan parke çeşidine ise “dekoratif masif parke” denir. Bu parkenin uygulanmasında aynı veya farklı ağaçlardan elde edilen parçalar göze hoş gelen desenler oluşturacak biçimde döşenir. Aslında çıta biçimindeki masif parke parçaları ile de göze hoş gelen desenler oluşturulabilir. Ancak bunlarla “sıralı”, “balıksırtı” ve “hasır” gibi dekoratif desenler oluşturmak her zaman mümkün olmamaktadır.

Masif parke nem ve sıcaklıktan maksimum derecede etkilenir. Aşırı nemli ortamlarda parkenin kabarma riski çok fazladır ve tadilatı da son derece masraflıdır. Bu sebeple masif parke kapalı mekânlarda kullanılır. Temizleneceği zaman üzerindeki toz, kuru bir bezle alınır. Zemin sulu bir karışım ile silineceği zaman ise temizlik bezi çok iyi sıkılarak bu işlem yapılır zira bez ıslak kalırsa masif parke bundan zarar görür. Suyu yeterince alınmamış ıslak bir bezle temizlik yapıldığında özellikle parkelerin birleştikleri yerlerde kabarmalar olabilir.

Orta büyüklükteki bir dairenin zeminine masif parke döşenmesi yaklaşık 1 gün sürer. Ancak işlem burada bitmez. Tutkalın sertleşmesi için en az 5-6 gün beklemek gerekir. Bunu takip eden 3-4 gün boyunca da sistre ve cilalama işlemleri yapılır. Masif parkenin üst kalınlığı 5-6 mm’dir. Döşenirken yapılan sistre işlemi sonucunda 1-2 mm’lik kısmı zımparalanır.

haro_3

Masif Parkenin Dezavantajları

Masif parkenin diğer parke türlerine göre birtakım dezavantajları vardır. Örneğin yaşanılan mekâna masif parke döşenmesi için içerideki tüm eşyaların dışarı çıkartılması gerekir ki bu işlem ev sahibi için oldukça zahmetli olacaktır.

Ayrıca bu parkeler fabrikadan ham ve cilasız olarak gelirler. Cila, parke döşendikten sonra atılır. Bu yüzden parke üzerinde bazı beklenmedik renk değişimleri gözlenebilir.

Bunlara ek olarak masif parkelerin döşenmesinde işçiliğin önemli olduğunu vurgulamak gerekir zira sistre ve cilalama işlemleri elle yapılır. Bu uygulamaların düzgün yapılabilmesi için mutlaka kalifiye işçilere ihtiyaç vardır.

Masif parke doğal görünümüyle özellikle lüks mekânlarda ve iş yerlerinde sıklıkla kullanılan zemin kaplamalarındandır ve bugün itibariyle dünya çapında geniş bir kesime hitap etmektedir. Her ne kadar ısıya ve rutubete karşı hassas yapısı nedeniyle bakımı biraz zor olsa da göze hoş gelen bir zemin kaplaması kullanmak isteyen ve zarafete önem veren insanların tercih listesindeki ilk üründür. Masif parke gerek kimyasal maddeler içermeyen yapısı gerek doğal görünümü gerekse kullanıldığı ortamlarda yarattığı seçkin atmosferle daha uzun yıllar yer kaplamaları sektöründe önemli bir yer işgal edecek gibi görünmektedir.


Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailbufferDiggflattrRedditStumbleUpontumblr