Paspas Deyip Geçmeyin!

Evimizin iç dekorasyonu kadar kapı önüne koyacağımız paspası da seçmek hassasiyet gerektiriyor. İşte bu yüzden bu sayımızda, doğru paspas seçimiyle ilgili bazı ipuçlarına yer vermek istedik.

Paspas Deyip GeçmeyinAmerika’nın ünlü talk show yıldızı Oprah Winfrey bir keresinde ; “Benim için milyon dolarlık kararlar vermek kapımın önüne koyacağım paspası seçmekten çok daha kolay. İşte gerçek bu! ” diyerek izleyenlerini şaşırtmıştı. Bir evin girişinde yer alan paspasın seçimi ‘alt tarafı paspas’ denmeyecek kadar hassas bir konu aslında. Dışarının kir ve pasını evin içine girmekten alıkoyan paspasın doğru seçilebilmesi için göz önünde bulundurulması gereken unsurlar var. Paspas sayesinde, kirli ayakkabı ve botlarınızla gelecek toprak ve çamurun eve sokulmasının engellendiğini hepimiz biliyoruz. Peki paspasınızı evin içinde mi yoksa dışında mı yerleştireceksiniz? Eğer dışarı için bir paspas bakıyorsanız öncelikle dikkat etmeniz gereken şey hava şartlarına dayanıklı olmasıdır. Piyasada kiri toplayabilecek çok sayıda sıkı lastik paspas bulabilirsiniz. Tabii hasır veya ahşap seçenekler de bulabilirsiniz ama acaba güneş, yağmur, rüzgâr ve kara dayanabilirler mi? Dışarısı için seçtiğiniz paspasın mutlak olarak “kazıyıcılık” özelliğinin bulunması gereklidir. Bu şekilde kiri, çamuru ya da karı ayakkabı kenarlarından törpüleyerek temizleyebilirsiniz. Bu tip paspaslar özellikle insan trafiğinin yoğun olduğu evler veya iş yeri gibi mekânlar için tercih edilmelidir.

Eğer kapalı alanda kalacak bir kapı önü paspası seçiyorsanız da yine kazıyıcı özelliği olanları tercih edebilirsiniz. Bu tip bir paspas bu konumda dışarının pisliği şart olmasa da eve girmeden önce toz ve kiri adeta bir tuzak gibi yakalayacaktır. Bir paspasın amacı ayağınızdaki kiri temizlemek olduğundan kendisinin kirleneceğini de hatırlatmalıyız. Bu noktada sadece estetik kaygılarla paspas seçimi yapanları uyarmak isteriz. Şık desenli paspasınız belki sadece bir veya iki mevsim dayanabilecektir. Çünkü o süreden sonra kimsenin orijinal halini hatırlayamayacağı kadar kirlenecektir.

İçeride ya da dışarıda açık tonlardaki paspasınızı temiz tutmak nerdeyse imkânsızdır. Her gün düzenli olarak temizleseniz bile belli bir süre sonra kirli ve soluk görünecektir. En akıllıca yapılacak seçim kiri göstermeyen koyu renklerin tercihi olacaktır.

Yoğun trafiğe dayanıklı ve ayakkabılarınızdaki kiri rahatlıkla temizleyen bir paspas seçerseniz şehrin pisliğini evinize taşımazsınız. Son yıllarda gelişen piyasalarda hem zevkinize uygun desenlerde hem de fonksiyonel paspasları bulmanız çok zor değil. Önemli olan ‘paspas’ deyip geçmeden hassasiyetle düşünerek seçiminizi yapmak!


Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailbufferDiggflattrRedditStumbleUpontumblr