SENTETİK BUZ PİSTLERİ

Sentetik buz pistleri son yıllarda gittikçe yaygınlaşıyor ve eğlence merkezleri, alışveriş merkezleri, oteller ve halka açık parklar başta olmak üzere pek çok mekâna kuruluyorlar. Bu yapay buz zeminleri hem işletme maliyetlerinin düşük olması hem de bakımlarının kolay yapılabilmesi sebebiyle işletmeciler tarafından sıklıkla tercih ediliyorlar.

SBP-8

Sentetik spor zeminleri son yıllarda gerek ülkemizde gerekse dünyanın diğer bölgelerinde büyük bir hızla yayılıyorlar. Bu zeminler içerisinde sentetik buz pistleri en çok rağbet gören zemin türü olarak dikkat çekiyorlar. Söz konusu pistler kısa sürede popüler oldular ve şu sıralar pek çok işletmecinin yoğun ilgisiyle karşılaşıyorlar. Sentetik buz, katı polimer malzemeden üretilir ve ilk kez 1960’larda geliştirilmiştir. Bu dönemde DuPont tarafından üretilen polioksimetilen plastik, kimi yerlerde deneme amaçlı olarak doğal buzun yerine kullanılmaya başlanmıştır. Gerçek anlamıyla ilk sentetik buz pisti ise 1994’te açılmıştır. Pist, polietilenden yapılmış ve birbirinin içine geçen panellerden meydana gelmiştir. Bugün de sentetik buz pistleri birbiriyle iç içe geçen panellerin birleştirilmesiyle kurulmaktadır.

Sentetik Buz Zeminlerin Özellikleri

Sentetik buz, normal buzdan farklı olarak soğuk değildir ve herhangi bir soğutma sistemiyle desteklenmesine gerek yoktur. Sentetik buzla normal buzun ortak noktası, ikisinin de kaymak için müsait yapıda olmasıdır.

Sentetik buz, sentetik çimen gibi yapay olarak üretilir ancak normal buzla benzer verimlilikte kullanılabilir. Bu tür buz pistlerinde suya, elektriğe veya soğutma sistemine gerek duyulmaz. Sentetik buz, hem açık hem kapalı alanlarda kullanılabilir ve bakım masrafı yok denecek kadar azdır.

Sentetik buz pistlerinde sürtünme miktarı, doğal buz pistlerinden %5 ila %12 oranında daha fazladır. Dolayısıyla patenlerin altındaki bıçaklar daha çabuk keskinliğini yitirir ve sporcu normalden daha fazla efor sarf etmek durumunda kalır. Bu sebeple sentetik buz zeminleri buz pateni ve buz hokeyi gibi sporlar için ideal antrenman sahaları niteliğindedir. Sentetik zeminde yapılan antrenmanlardan sonra normal buz zeminde müsabakaya çıkan sporcular normalden daha rahat ve hızlı hareket edebilirler.

Sentetik buz pistlerinde en önemli nokta zeminin tamamen düz olmasıdır. Yeterince geniş ve düz her alanda bu pistler rahatlıkla kurulabilir. Hızlı kurulum sayesinde yatırımcı ve işletmeci de zamandan kazanmış olur. Bu tür zeminler kurulumun hemen ardından faaliyete açılabilir. Sentetik pistler hava sıcaklığının kaç derece olduğuna bakmaksızın yılın 365 günü açık kalabilir. Kurulum hızı öyle yüksektir ki 100 metrekarelik bir pist iki kişilik bir ekip tarafından bir saatte kurulabilir. Bu pistler rahatlıkla sökülüp bir başka yere taşınabilir.

Sentetik buz ile doğal buz %90-%95 oranında birbirine benzer. Sentetik buz zeminler, doğal buz zeminlerde görülen dezavantajları taşımazlar. Bakımları son derece kolaydır. Günün sonunda pistin elektrikli süpürge ile temizlemesi yeterlidir. Ayrıca haftada bir kez soya bazlı bir deterjanla temizliği yapılır. Bu deterjan yüzeyde kayma sırasında oluşan ince çizikleri kapatma özelliğine sahiptir. Günlük ve haftalık temizlik dışında hiçbir ekstra bakıma ihtiyaç yoktur.

Sentetik buz pistleri alışveriş merkezlerine, temalı parklara, yazlık mekânlara, deniz kenarlarına, otellere, okullara, eğlence merkezlerine, halka açık parklara ve yürüyüş alanlarına kurulabilirler.

SBP-5

Sentetik Buz Pistinin Avantajları

Sentetik buz pistinin avantajları şöyle özetlenebilir:

- Elektrik ve su masrafı minimum seviyededir.

- Doğal buz pistlerinde yaşanan teknik sorunlar (soğutma, zeminde bozulma vb.) burada yaşanmaz.

- İşletme maliyeti son derece düşüktür.

- Gerektiğinde sökülüp başka bir yerde yeniden kurulabilir.

- Temizliği son derece kolaydır.

- Sporcular açısından sakatlanma riski normal buza oranla daha azdır. Ayrıca sentetik buz pistinde yere düşünce sporcunun canı daha az acır.

- Özellikle küçük yaştaki çocukların kaymayı öğrenmesi için ideal bir mekândır.

- Su kullanılmadığı için sporcu yere düştüğünde vücudu ıslanmaz.

- Türkiye gibi pek çok ülkede doğal buz zeminler teknik ve mali engeller yüzünden her yere inşa edilememektedir. Sentetik buz zeminler bu noktada devreye girmekte ve pek çok ülkede buzda yapılan sporların yaygınlaşmasına destek olmaktadır.

Sentetik buz pistleri son yıllarda gittikçe yaygınlaşıyor ve eğlence merkezleri, alışveriş merkezleri, oteller ve halka açık parklar başta olmak üzere pek çok mekâna kuruluyorlar. Bu yapay buz zeminleri hem işletme maliyetlerinin düşük olması hem de bakımlarının kolay yapılabilmesi sebebiyle işletmeciler tarafından sıklıkla tercih ediliyorlar. Hava sıcaklığına bakılmaksızın yılın 365 günü kullanılabilen sentetik buz pistleri, buz pateni ve buz hokeyi gibi sporlara meraklı gençlere önemli imkânlar sunuyorlar. Ekonomik olmaları ve kullanımlarının kolay olmasıyla dikkat çeken sentetik buz pistleri, sportif zeminler arasında en çok ilgi toplayan zemin türlerinden biri olarak yakın gelecekte de popülerliklerini sürdürecek gibi görünüyorlar.


Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailbufferDiggflattrRedditStumbleUpontumblr