SUNİ ÇİM KAPLAMALARIN AVANTAJLARI

Suni çim çoğunlukla polipropilen, naylon ve polietilenden üretilmektedir. Aslında temel olarak suni çim, sentetik iplikten yapılan bir halıdır. Ancak bu halı bazen devasa boyutlara ulaşabilmektedir. Futbol sahalarından tenis kortlarına, bina dış cephe kaplamalarından peyzaj mimarisine kadar çok geniş bir kullanım alanı vardır.

SUNİ ÇİM KAPLAMALARIN AVANTAJLARI20. yüzyılın ortalarından itibaren pek çok ülkede suni çime ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Günümüzde küresel ısınma, hızla tükenen doğal kaynaklar, asit yağmurları gibi pek çok olumsuz doğa koşulları nedeniyle doğal çim üretmek ve bunları başta spor alanları olmak üzere çevre düzenlemesi amacıyla kullanmak gittikçe zorlaşmaktadır. Zira doğal çimi üretmek, yaşatmak ve bakımını yapmak hem meşakkatli hem de masraflı bir iştir.

Aslında suni çimle kaplı bir saha, devasa boyutta sentetik halıyla kaplı bir alan demektir. Bu sefer halı, ev veya iş yerleri için değil spor ve oyun sahaları için üretilmiştir. Makine halısı imalatında kullanılan bazı iplik ve yöntemler suni çim üretimi için devreye sokulmuş ve oldukça geniş çaplı bir sektör ortaya çıkmıştır.

İlk olarak %100 polipropilen ve %100 naylondan oluşan suni çimler üretilmiştir. Teknoloji geliştikçe üretilen polipropilen ve naylon ipliklerin incelikleri azalmış, kaliteleriyse artmıştır. İlk suni çim örnekleri kısa havlı olup daha çok dekoratif amaçlı kullanılmıştır. Önceleri renk abrajları ve dokuma makinelerinde yaşanan statik elektriklenme gibi sorunlar yüzünden birtakım sıkıntılar yaşansa da teknoloji ilerledikçe bu tür olumsuzlukların üstesinden gelinmeye başlanmıştır.

Zaman içerisinde önce üretim sırasında iğne aralıkları açılmış, ardından da hav boyları uzatılmıştır. Sektör öylesine büyümüştür ki sırf bu konuyla ilgilenen laboratuarlar kurulmuştur. Polipropilen ipliklerle kaplanan sahalarda birtakım yaralanmalar meydana gelince daha yumuşak olan polietilen ipliklerle kaplanan sahalar kullanılmaya başlanmıştır. Bu süreçte hav boyları da uzamıştır. Bugün itibariyle sentetik zeminler profesyonel spor sahalarında dahi kullanılmaktadır.

Suni Çimin Sportif Anlamda Kullanım Alanları

Sentetik çimin kullanıldığı spor sahalarının başında tenis kortları gelmektedir. Tenis sporu çok yüksek bir koordinasyon yeteneği ve hızlı refleksler gerektiren bir oyundur. Oyuncunun topu görmesiyle müdahale etmesi arasında saliseler vardır. Tenis oyununda rakip hamle yaptığında topun nereden ve hangi açıyla sekeceğini hesaplayabilmek gerekmektedir. Bu sayede oyuncular konumlarını ayarlayabileceklerdir. Bu sebeple zemin hem mükemmel düzlükte olmalı hem kayma ve düşmelere karşı sporcuların güvenliğini sağlamalı hem de sahanın her yerinde aynı sıçrama etkisini vermelidir. Suni çimler bunu sağlamada yani standart bir düzlem oluşturmada son derece başarılıdır. Suni çimle hazırlanan zeminler tartan ve kiremit tozu ile kaplı zeminlere göre bakım maliyeti açısından daha ekonomiktir ve daha uzun ömürlüdür. Bakım işlemleri de son derece hızlı bir şekilde yapılıp saha yeniden oynamaya hazır hale getirilebilmektedir. Bu tür kortlar genellikle tenis kulüpleri ve otellerin spor komplekslerinde tenise yeni başlayanlar tarafından kullanılmaktadır. Çim zeminde görülen kelleşme ve aşınma sorunu burada minimum düzeydedir ve dolayısıyla kullanım ömrü çok daha uzundur. Bu gibi zeminler profesyonel sporcular tarafından antrenman amaçlı olarak kullanılabildiği gibi amatör sporcular için de uygundur. Sentetik çim topun hızını yavaşlatmakta ve oyunculara daha kolay topa vurma imkânı vermektedir.

Dünya futbolunun patronu FİFA da 1960’lardan bu yana sentetik çimle kaplı sahaların verimliliği üzerinde çalışmaktadır. İlk başlarda amaç sentetik çimin kalitesini, doğal çimin kalitesine yaklaştırmakken artık asıl hedef, sentetiğin doğal çimin yerine geçmesini sağlamaktır. Nitekim FİFA Başkanı Sepp Blatter “Futbolun geleceği sentetik çimdedir” diyerek FİFA’nın meseleye olan bakışını özetlemektedir.

Spor sahaları için hazırlanan sentetik çimlerin ilgili sporun yetkili kurumu tarafından onaylanmış olması gerekmektedir. Yukarıda bahsedildiği gibi futbolda zemini kaplamak için hazırlanan polipropilen veya naylon çimler FİFA tarafından incelenmekte ve uygun görülen sahalara onay verilmektedir. Bu sayede hem oyunun güzelliği korunmakta hem de olası sporcu sakatlıklarının önüne geçilmektedir. Günümüzde sentetik zemin teknolojisi o kadar gelişmiştir ki normal çim ile sentetik arasındaki farkı anlamak o kadar da kolay değildir. Öyle ki bugün Fenerbahçe’nin tanınmış antrenman sahası olan Dereağzı Tesisleri suni çim ile kaplanmıştır.

Bir sentetik sahada futbol maçı yapılabilmesi için o sahanın “FİFA Tavsiye Sertifikasına” sahip olması gerekmektedir. FİFA’nın kriterlerine uyan sahalara bu belge verilmekte ve saha sportif faaliyetlere açılmaktadır. Bu süreç oldukça fazla sayıda bürokratik detaylar içermekte olup yaklaşık 6 ay ile 1 yıl arasında sürmekte ve akreditasyon çabalarının maliyeti 500.000 Euro’yu bulabilmektedir.

FİFA’nın değerlendirmesine göre sentetik çim zemin, aşınmaya ve güneşten gelen ultraviyole ışınlara karşı dirençli olmalıdır. Ayrıca sahanın şok emici özelliği, topun sekiş şekli, topun yerden yükselişi ve yere düşen oyuncunun cildinin tahriş olma derecesi de kalitenin belirlenmesinde önemli kriterlerdir.

Sentetik çimin sıklıkla kullanıldığı bir başka spor dalıysa golftur. Doğal çimle kaplı alanlarda sert vuruşlar zemine zarar verdiğinden suni çime doğru bir kayış göze çarpmaktadır.

Koşu parkurları da suni çimin kullanıldığı yerler arasındadır. Sporcunun dengesini kaybedip düşmesi halinde yaralanmasının önlenmesi için kimi parkurlarda suni çim kullanılmaktadır. Ayrıca bu tür zeminler kaslarda esnemeyi kolaylaştırdıkları için kas zedelenmelerinin de önüne geçilebilmektedir.

Çim hokeyi de son yıllarda gittikçe dikkat çeken sportif faaliyetler arasına girmiştir. Kökleri uzun yıllar öncesine uzanan bu oyunda zemin suni çimle kaplanabilmekte ve bu tür bir zemin sert sopa darbelerine rağmen uzun süre kullanılabilmektedir.

Sentetik çimden yapılan sahalar doğal çime alternatif olarak doğmuş olsalar da artık aradaki rekabette sentetik çim sahalar biraz daha ön plana çıkmaya başlamıştır. Gerek oyunun akışı, gerek sporcu sağlığı gerekse bakım masrafları açısından suni çimlerin ciddi avantajları vardır. Öyle ki FİFA dahi son dönemlerde sahalarda standart bir kalite seviyesi yakalanması amacıyla suni çim kullanımını desteklemektedir.

Sentetik çim, spor kulüplerini hem maddi olarak rahatlatmakta hem de yüksek verimlilik sağlamaktadır. Doğal çimle kaplı ve haftada 7 gün antrenman yapılan bir sahanın bakımı ve çimlerin sağlığının korunması oldukça zor olmaktadır. Ayrıca yağmurlu havalarda sahanın belirli yerleri kelleşmekte ve hatta çamur oluşmaktadır. Güneşli gün sayısının az olduğu ülkelerde doğal çim yetiştirmek ve bu çimin bakımını yapmak zordur. Özellikle yeterince güneş görmeyen ülkelerde suni çim her geçen gün daha da ön plana çıkmaktadır. Üstelik pek çok kulüp stadyumlarını konser ve çeşitli kültürel etkinlikler için kiralamaktadır. Suni çimle kaplı sahalarda bu tür organizasyonlara binlerce kişi gelse bile zemin dayanıklılığını korumayı başarmaktadır.

Suni çimle kaplı sahalarda kayganlık azdır, hareket imkânı artmıştır, zemin aşınmaya ve yağmur, kar gibi doğa olaylarına dayanıklıdır, daha az kum kullanılmıştır, güneş ışığına karşı bozulmadan ilk günkü dokusunu muhafaza edebilmektedir ve estetik yönden çekici bir görünümü vardır. Doğal çimden yapılmış bir saha günde aralıksız olarak 2-3 saat kullanılırsa zemin zarar görecektir. Sahanın belirli bir süre dinlendirilmesi ve bakıma alınması gerekmektedir. Sentetik çim için ise böyle bir sorun söz konusu değildir.

Suni çimin en çok kullanıldığı alanların başındaysa daha çok amatör futbolseverlerin spor yaptıkları halı sahalar gelmektedir. Düzenli bakım yapıldığı takdirde bir halı sahanın yaklaşık 10 yıllık ömrü vardır.

Suni çimin en olumlu özelliklerinden biri de spor sahalarına standardizasyon getirmesidir. Doğal çimde tohumun türüne göre sahanın yüzeyinin kayganlığı ve yumuşaklığı değişebilmektedir. Bu da sporcular için uyum sorunu anlamına gelmektedir. Oysa ki suni çimde tek bir tür zemin kaplaması üretilerek standardizasyon sağlanabilmektedir. Sporcular bu standarda göre kendilerini ayarlayıp daha etkili ve göze hoş gelen bir performans sergileyebilmektedir.

Ayrıca bu tür sahalarda sakatlanma riski, doğal çim sahalardan daha fazla değildir. Üstelik suni çimler bir yönden çevre dostudur çünkü aşırı su kullanımını engellemektedir. Bu sayede ciddi miktarda temiz su tasarrufu yapılabilmektedir.

cim_2

Suni Çimin Farklı Kullanım Yerleri Ve Avantajları

Türkiye’deki iklim koşullarında bir yeşil alanın niteliklerini koruması için ortalama 150 gün sulanması gerekmektedir. Bu sayı Antalya gibi sıcak yerlerde 290 gündür. Buna göre günlük su miktarı metrekarede ortalama 50 kg’dir. Yıllık olarak bakarsak metrekareye 7,5 ton su dökülmesi gerekmektedir. Bu durum, ciddi bir su israfını ortaya koymaktadır.

Bütün bu sportif faaliyetlerin ötesinde suni çim, dış cephe ve çatı kaplaması olarak da kullanılabilmektedir. Bu tür kaplamalar ses, su ve ışığa karşı yalıtım sağlamaktadır. Buna göre söz konusu sentetik yapılar %100 su izolasyonu sağlamakta olup çevrecidir, hoş bir görünüm sergilemekte ve ısı ile sesi yalıtmaktadır. Ayrıca çatıda kullanıldığında çatının tahta kaplamalarını rutubet ve korozyon etkisinden korumakta olup çok uzun yıllar boyunca boya ve bakıma ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu tür kaplamalar kimi zaman polipropilenden kimi zaman ise polietilenden imal edilmektedir ve doğrudan gelen güneş ışığına, yağmurlara, aşırı soğuklara ve ani ısı değişimlerine karşı dayanıklıdır. Söz konusu ürünler çoğunlukla villalarda, sosyal tesislerde, kameryalarda ve kamu binalarında kullanılmaktadır.

Suni çim halı, dekoratif amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Bu tür bir kullanım, maliyet açısından daha avantajlı olmaktadır. Suni çim son yıllarda çevre düzenlemelerinin ve modern mimari tasarımların vazgeçilmezleri arasına girmiştir.

Peyzaj amacıyla hazırlanan suni çim kaplamalar alışveriş merkezlerinde, havaalanlarında, otellerde, golf sahalarında, cami ve kiliselerde, parklar ve dinlenme yerlerinde, sokaklar ve meydanlarda, okullarda, evcil hayvan barınaklarında ve yüzme havuzlarının çevrelerinde kullanılmaktadır.

Kauçukla desteklenen suni çim zeminlerse çocuk parklarında, jimnastik salonlarında, kreş ve okul bahçelerinde, yürüyüş parkurları ve bisiklet yollarında, küçükbaş ve büyükbaş hayvan ahırları ile at çiftliklerinin zeminlerinde kullanılmaktadır.

Her ne kadar sentetik çimlerin ilk kez üretilmeye başlandığı dönemlerde hijyen ve temizlik açısından birtakım endişeler gündeme gelmiş olsa da zaman içerisinde yapılan araştırmalar bu endişelerin tam tersi yönünde veriler ortaya koymuştur. Zira sentetik çim canlı olmadığı için böcekler ve zararlı bakterilerin barınabileceği bir ortam değildir. Yani suni çimle kaplı bir alanda oyun oynayan çocukların zemin yüzünden enfeksiyon kapmaları söz konusu değildir.

Suni çim, yukarıda bahsedildiği gibi, sulama istemez. Bu yüzden ekonomik yönden doğal çime göre bir adım öndedir. Bakım masrafları da doğal çime göre çok daha azdır. Bu tür peyzaj ürünleri bahçe, teras ve balkonlarda kullanılmaktadır. Bugün pek çok belediye çevre düzenlemesi yaparken suni çimden faydalanmaktadır. Örneğin Gaziantep’te kurulan raylı ulaşım sisteminde şehir boyunca uzanan rayların üzerine 145.000 m2 sentetik çim döşenmiştir. Bu kaplama, güzel bir görünüm ortaya koymaktadır. Üstelik böyle bir alanı doğal yöntemlerle yeşillendirmek pek mümkün değildir.

Suni çim kuraklık veya aşırı yağmur gibi doğal olaylardan etkilenmemektedir. Hava şartları nasıl olursa olsun kalitesini korumakta olup üzerinde spor yapmaya ve oyun oynamaya her zaman müsaittir. Bugün itibariyle kurak ülkelerde kaliteli çim sahalar hazırlamak zordur. Yine aşırı soğuk Kuzey ülkelerinde çim sahaların durumu oldukça kötüdür. Suni çim ise bu gibi handikapları ortadan kaldırmakta ve belirli bir kalite standardını yakalamaktadır.

Suni çim çoğunlukla polipropilen, naylon ve polietilenden üretilmektedir. Aslında temel olarak suni çim, sentetik iplikten yapılan bir halıdır. Ancak bu halı bazen devasa boyutlara ulaşabilmektedir. Futbol sahalarından tenis kortlarına, bina dış cephe kaplamalarından peyzaj mimarisine kadar çok geniş bir kullanım alanı vardır. Gerek ekonomik olması gerek dayanıklılığı gerekse kullanım kolaylığı sebebiyle suni çime olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Dünyanın dört bir tarafında spor kulüpleri ve şehir planlamacıları polipropilen, naylon ve polietilenden imal edilen bu devasa halılara yeni kullanım alanları kazandırmaktadır. Doğal çimin yetiştirilmesinde ve bakımında karşılaşılan birtakım ciddi sorunlar firmaları bu tür bir tercihe yöneltmiştir. Bu durum halı ve dokuma sektörünün gelişimiyle de doğru orantılı olarak yaşanmaktadır. Devasa halılardan oluşan bu suni spor ve oyun sahaları o kadar geniş bir ihtiyaçlar yelpazesini karşılamaktadır ki sektörün geleceği son derece parlak gözükmektedir. Anlaşılan o ki daha uzun yıllar suni çim ve benzeri kaplamalar piyasanın favori ürünleri arasında yer alacaktır.


Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailbufferDiggflattrRedditStumbleUpontumblr