TÜRK HALISI REKORA DOYMUYOR

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) verilerinden derlenen bilgiye göre, 2012 yılında gerçekleştirdiği 2 milyar dolarlık ihracatla rekor kıran halı sektörü, 2013′te performansını önceki yıla göre %9,3 oranında artırarak yeni bir rekora imza attı.

Türk halı üreticileri 2013 yılında 2,2 milyar dolar değerinde ihracat gerçekleştirerek kırılması güç bir rekora daha imza attılar. İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri’nin (İTKİB) yayımladığı verilere göre önceki yıla nazaran ihracatını %9,3 oranında arttıran Türk halı ihracatçıları 2012’ye ait 2 milyar dolarlık rekoru kırmayı başardılar.

TÜRK HALISI REKORA DOYMUYOR

İstatistiklere göre 2013 yılında makine halısı ihracatı %10,4 artarak 2 milyar 61 milyon 822 bin dolara yükseldi. El halısı ihracatı ise %5,1 azalarak 134 milyon 446 bin dolara geriledi. İhracatımızda ilk sırayı yine Suudi Arabistan aldı. Bu ülkeye halı satışımız önceki yıla göre %3,5 oranında azalmış olsa da 321 milyon 944 bin dolarlık ihracatla Suudi Arabistan en önemli pazarımız olmayı sürdürdü.

Bu ülkeye yapılan halı ihracatı, toplam satışımızın %14,7’sini oluşturdu. Suudi Arabistan’ı 220 milyon 790 bin dolarla ABD, 206 milyon 429 bin dolarla Libya, 187 milyon 926 bin dolarla Irak, 108 milyon 952 bin dolarla Almanya takip etti.

Halı İhracatı Haberi

İstanbul Halı İhracatçıları Birliği (İHİB) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yılmaz konuyla ilgili olarak “Dünyada gelişen makine halısı üretimine paralel olarak yaptığımız teknolojik yatırımlarla 2013 yılında 2,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Bu rakamın daha da üstüne çıkabilirdik ama başta Suriye olmak üzere Ortadoğu’daki siyasi belirsizlikler ve krizler ihracat kanallarımızda sıkıntı yarattı” derken Çin’in 2,4 milyar dolarla dünyanın en büyük halı ihracatçısı olduğunu belirtti. Türkiye’nin gösterdiği gelişime de değinen İbrahim Yılmaz “Önümüzde daha önceki senelerde Belçika ve Hollanda vardı. Bundan 4 sene önce Hollanda’yı, 2 sene önce de Belçika’yı geçtik. Türkiye, şu anda dünyanın en büyük ikinci halı ihracatçısı konumuna yerleşmiş durumda. Bu da bizim yaptığımız çalışmaların semeresini gösterdiğinin belirtisi” şeklinde konuştu. Hannover’deki halı fuarına da değinen Yılmaz, etkinliğin Türk firmaları açısından son derece başarılı geçtiğini vurguladı ve 2014 yılında tüm siyasal ve ekonomik sorunlara rağmen 2,4 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşabileceklerini ifade etti.


Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailbufferDiggflattrRedditStumbleUpontumblr