TÜRKİYE İLE ÇİN ARASINDA YENİ DOĞAL TAŞ ANLAŞMASI

Türk doğal taşının yurt dışına açılma hamleleri meyvelerini vermeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir anlaşmayla Çin’de kurulacak yeni bir uydu kentte Türk malı doğal taşların kullanılmasına karar verildi.

Türkiye ile dünyanın en büyük doğal taş üreticilerinden ve ihracatçılarından olan Çin arasında yeni bir doğal taş anlaşması imzalandı. Buna göre Tianjin’de kurulacak 500 bin kişilik bir uydu kentte 150 milyon dolar değerinde 2 milyon metrekarelik Türk doğal taşı kullanılacak.

Çin'le 150 Milyon Dolarlık Anlaşma

Türkiye’nin doğal taş sattığı ülkeler arasında ilk sırada yer alan Çin’de bir uydu kent Türk doğal taşları ile inşa edilecek. Çinlilerin hazırladıkları projeye göre Pekin’e 90 km mesafedeki 18 milyon nüfuslu Tianjin’de 500 bin kişinin yaşayacağı yeni bir uydu kent kurulacak. Bu şehirdeki yapılarda da büyük oranda Türk mermer ve doğal taşlarından faydalanılacak.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, Tianjin Belediye Başkan Yardımcısı Lv Fuchun ile bir protokol imzaladıklarını ve buna göre 150 milyon dolar değerindeki Türk doğal taşının yeni kurulacak uydu kentte kullanılacağını açıkladı. Anlaşma uyarınca bu yeni uydu kentte yer alan özel konutlar, AVM’ler, iş merkezleri, oteller ve finans kuruluşlarında Türk malı doğal taşlardan faydalanılacak. Türkiye’nin Çin’e yaptığı 3,5 milyar dolarlık ihracatın %70’ine tekabül eden 2 milyar 450 milyon dolarlık kısmın madencilik sektöründen geldiğini vurgulayan Arslan Erdinç “Türkiye’nin Çin’e maden ihracatının %40’ı doğal taş sektörü tarafından yapılıyor. 2013 yılı sonunda 982 milyon dolar olan Çin’e doğal taş ihracatımızın, 2014 yılında 1,2 milyar dolara çıkmasını hedefliyoruz” şeklinde konuştu.


Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailbufferDiggflattrRedditStumbleUpontumblr